Canyoning: Mi is az?

Magyarországról indulva nem lesz olyan könnyű elmagyarázni, mi is az a canyoning, mivel nekünk ilyen sportágunk gyakorlatilag nincs. A Holdvilág-árok és a Rám-szakadék hasonló. Tartalmaz canyoninghoz hasonlító „látványelemeket”.

Az én definícióm a következő: A canyoning az, amikor a völgyben (vagy sziklafalon) kötéltechnika segítségével (vagy anélkül) haladunk lefele. Ezt nagy többségében vízben, neoprén ruhában tesszük, néhol ugrásokkal, csúszdákkal és kötél segítségével.

Léteznek olyan völgyek, ahol nincs szükség kötélre. Itt az ugrások és a csúszások a fő attrakció. Ugyanakkor az a völgy, ahol egy szimpla, szabványosított túraösvény halad még nem canyoning.

Első leggyakoribb félreértés: „Én nem mászom hegyet.” Mi sem. Még csak meg se közelítjük a témát. Ugyanis a sziklamászás, a via-ferratta, a barlangászat, a hegymászás, a rafting, a canyoning mind-mind különböző sportok. A canyonban LEFELÉ ereszkedünk, míg egy sziklamászó FELFELÉ mászik. Sok esetben van autóparkoló a völgy kezdeténél és van autóparkoló a völgy végénél, így néha egy lépést sem kell FELFELÉ megtennünk. Ha szigorúan szeretném lefordítani magyar nyelvre azt a szót, hogy canyoning azt írnám „völgyezés”, de ez magyartalan, így maradjunk a továbbiakban a canyoning-nál.

Ausztriában találunk legközelebb canyonokat, Bécstől 2 óra autóútra például. Ha messzebb megyünk Szlovénia, Olaszország, Svájc tele van szebbnél szebb völgyekkel. Ha véletlenül Mallorcán, Madeirán vagy Korzikán landolnánk, ott is találunk canyoningot, akárcsak Tenerifén, vagy a világ számos távoli pontján.

A völgyek nehézségét egy nemzetközileg elfogadott rendszer szerint sorolják be a következőképpen: a kötéltechnika és a magasság szerint lehet v1-v7 (v=vertikalitás, függőlegesség); a vízmennyiség és a vízmozgások szerint lehet a1-a7; megközelíthetőség és menekülőutak szerint lehet római számmal jelölt I-II-III-IV-V-VI nehézségű.

A mi esetünkben Tenerifén a leghíresebb vizes canyon a Los Carrizales: v3a2II. v3 azt jelenti, hogy maximum 20 méter magas ereszkedéseket tartalmaz, a2 azt jelenti kevés a vízmennyiség (a1 a száraz völgy), II pedig, hogy megközelítése rövid 10-15 perc, viszont a visszafele vezető út 1,5-2 óra.

Ez a völgy az év 365 napján ereszkedhető, a vizet egy közeli forrásból kapja. Gyönyörű vulkanikus kőzetek között ereszkedünk, csúszdázunk és ugrunk akár 6 méteres magasságból, mély, vízzel teli medencékbe. (Ugrások nem kötelezőek, aki nem szeret ugrálni, az mindig ereszkedhet a kötéllel is.) Egy ide érkező utazó el se hinné, hogy mennyi víz rejtőzik a hegyek között itt a Kanári-szigeteken, Tenerifén a Masca-völgytől alig 15 percre.

Aki már canyonozott más országokban azok számára fontos kérdések a következőek: Mennyi időt vett igénybe a teljes program? Használt-e kötelet? Saját maga ereszkedett le biztosítással, vagy csak „leeresztették”? (bővebben olvashatsz a canyonozásról a másik blog bejegyzésünkben is itt: https://vulcanwalkers.com/szaraz-canyoning-az-milyen/)

Canyoning grade az "Eldorado Ticino" című könyvből