TENERIFE IDŐJÁRÁSA

Ez a kérdés időről-időre felmerül az ide érkező magyar turisták körében. Milyen az időjárás északon januárban? Lehet-e fürdeni az óceánban novemberben. Stb.

A következő bejegyzésben igyekszem megválaszolni ezeket a kérdéseket és több oldalról megközelítve, nagyobb rálátást mutatni Tenerife időjárására.

Afrikától 300 km távolságra található Tenerife. Földrajzi elhelyezkedése az északi szélesség 28° fokán található. (Budapest az északi szélesség 47° fokán.) Máris egy érdekes megfigyelést vonhatunk le belőle: Közelebb vagyunk az egyenlítőhöz, közelebb a naphoz, ezért az ide érkező hófehér bőrű turisták könnyen odapörkölnek a napon. Legyen nálunk napvédelem: naptej, napszemüveg, baseball-sapka például. Aki különösen érzékeny a napra annál hosszú ujjú póló.

A sziget területe mindössze 2034 km². (Budapest 525 km²) Ennek ellenére található rajta egy majdnem 4000 méter magas vulkán a Teide Nemzeti Parkban. A Teide csúcsa 3715 méter magas. (Nem 3718 méter ahogy tévesen és rosszul sokan írják) https://www.grafcan.es/files/2019/08/20190818_Altura_Teide_3718m_ElDia.pdf

Útban a Teide Nemzeti Parkba: (egy átlagos napon)

Amikor az északról érkező szelek hatására (Alisios) a felhőzet beszorul a sziget északi lejtőin La Orotava felett, megfigyelhetünk egy „felhőtengert”. Spanyolul „nubes del mar”. Ha ezt egy gyorsított felvételen nézzük akkor valóban a felhőzet hullámzik a hegyen. Fel és le mozog folyamatosan. Az esti hűvös levegő érkezettével pedig szertefoszlik és leszáll az éj. Ez a jelenség a téli időszakban mindennapos. Ha innen érkezünk a Teide Nemzeti Parkba, akkor lentről felfelé haladva először át kell jutnunk ezen a felhőrétegen. Belemegyünk a felhőkbe, majd kijutunk a tűző napsütésben.

Például novemberben Puerto de la Cruzból indulva 26 fok a hőmérséklet, majd a felhőkhöz közeledve körülbelül 1200-1600 méteres magasság között lehűl a levegő akár 16 fokig, de ahogy kiérünk ismét süt a nap, és 2000 méteren újra meleg lesz 22 fok körül. Ha van jegyünk a felvonóra, és felmegyünk 3555 méteres magasságig akkor természetesen folyamatosan hűl a levegő hőmérséklete. 200 méterenként 1 fokkal.

Télen jellemzően, ha a felvonó alsó állomásánál 15 fok a hőmérséklet akkor a felső állomáson 10 fok és a csúcson 5 fok körüli hőmérséklet várható. Ha erős szél fúj akkor ez még befolyásolja a hőérzetet így akár 0 fok körülinek is érezhetjük a hőmérsékletet a Teide-csúcsán állva.

A Teide Nemzeti Parkban a Las Cañadas területére ritkán úszik be a felhőzet. Ezért itt mindig süt a nap. Még akkor is, ha a strandról nézve fekete felhőket látunk csak. Jellemző tévhit ez. Én azt javaslom, hogy mindig legyen nálunk megfelelő ruházat attól függően mi a tervünk. Az autóban minden elfér, és ahogy azt a későbbiekben látni fogjuk 1 nap leforgása alatt a legkülönfélébb időjárási körülményekkel találjuk szembe magunkat a szigeten.

Útban az Anaga természetvédelmi területre: (egy átlagos napon)

Az Anaga nem nemzeti park. Az Anaga nem dzsungel, és nem is őserdő. De akkor mi is valójában az Anaga-erdő? Leegyszerűsítve egy ősi babérerdő. Réges-régen amikor még a kontinensek összeértek a Föld egy részét ez a típusú erdő uralta. Ahogy a kontinensek eltávolodtak egymástól szétszakadt, és ennek egy maradványa az Anaga természetvédelmi terület (Parque Rural de Anaga).

Az Anagának szintén van egy északi és egy déli oldala. Északi hűvösebb, déli melegebb naposabb. A sziget legtávolabbi csücske a Roque Bermejo gyakran még akkor is napos amikor az erdő gerincén végig beszorul a felhőzet. A hegység legmagasabb pontja a Cruz de Taborno 1024 méter magas. Az alacsonyan érkező felhőknek ez épp elég, hogy megfogja őket a hegy. Így itt is jellemzően gyakran ködös, felhős, esős az időjárás ahogy keresztül autózunk az hegygerincen, viszont ahogy lentebb ereszkedünk a partok, például a Taganana vagy Benijo környékére máris kibújunk a felhők takarásából és kisüthet a nap.

Útban Tenerife déli részére: (egy átlagos napon)

Ha szigorúan vesszük akkor ketté bonthatjuk dél-kelet (Güimartól Los Cristianosig) és dél-nyugat (Los Cristianostól Los Gigantesig) terjedő területre, ugyanakkor sok a hasonlóság a kettő között. A dél-kelet meleg és szeles, a dél-nyugat meleg és szélcsendes. A szél télen hátrány nyáron előny, de ez inkább ízlés kérdése.

Arico, Medáno illetve déli reptér környéke általában szeles. Sok nap és szélerőmű látható a környéken pontosan ezért. Kevés csapadék hullik és kopárnak tűnik első pillantásra pedig nem az. Ennek a területnek is van egy sajátos növényvilága, de nekünk európai szemmel nézve kopár.

Los Cristianostól Los Gigantesig terjedő terület a legmelegebb része a szigetnek. Nem véletlenül épült ide hotelek zöme. Ha a perzselő napot és a forró homokos strandokat keressük akkor ez a terület a legmegfelelőbb számunkra. Télen itt is megfigyelhető az a jelenség, hogy a hegyek felé sötét fekete felhők sorakoznak, ugyanakkor ezekből nagyon ritkán hullik bármiféle csapadék. A nap La Goméra irányába nyugszik le így minden délután csodálatos naplementében gyönyörködhetünk a partól figyelve. A helyiek szerint csak akkor várható eső, ha megfordul a szél és a felhők La Goméra felől érkeznek.

Egy NEM „átlagos napon”:

Bár elsőre talán könnyűnek tűnhet megfigyelni a különböző területekhez tartozó időjárást, és aszerint megtervezni a nyaralásunkat, a helyzet sajnos nem ilyen egyszerű. Valójában Tenerife nagyobb és kisebb időjárási zónákra oszlik, ezt hívjuk mikroklímáknak. Ezeket még apróbb egységekre bontva a hőmérséklet aszerint is változik, ha például bemegyünk egy mély völgybe. A híres Masca-völgyben mindig pár fokkal hűvösebb van, mint a Masca faluban. Az óceánhoz közeledve növekszik a páratartalom. Ezt figyelembe véve körülbelül 100-120 időjárási zóna található a szigeten belül.

Ez a gyakorlatban annyit tesz, hogyha 1 nap autóval körbe megyünk a szigeten például, Masca, Teide, Icod de los Vinos, Anaga útvonalon akkor előfordulhat, hogy esőn, ködön, felhőn, viharon, napsütésen stb. megyünk keresztül. Mindig mindenre legyünk felkészülve. Legyen nálunk fürdőruha és melegruha is egyaránt.

Éves átlaghőmérséklet és az óceán vízhőmérséklete:

A levegő hőmérséklete átlagosan 20-27 fok közötti egész évben nappal. Éjjel 17-23 közötti. De pontosan az előbb leírtak miatt ezek a számok semmit sem jelentenek, mert extrém esetekben a hegyen 0 fok alá csökken a hőmérséklet, és kalima idején 40 fok fölé is emelkedhet.

Az óceán hőmérséklete 19-23 fok között mozog. február-március a leghidegebb 19 fokos szeptember-október a legmelegebb 23 fok körüli. Aki nem bírja ezt a hőmérsékletet az hozzon magával egy vékony neoprén felsőt, ami sokat javít a hőérzeten, ezek mellett véd a leégéstől is.

A kalima:

Afrikából a szaharai homokot gyakran erre fújja a szél. Leegyszerűsítve ennyi. Viszont ennek megannyi fokozata előfordul mind a homok koncentráció tekintetében mind a szél erősségében. Amikor megjön a kalima akkor általában teljesen felrúgja az összes itt leírt időjárási tézist. Ahogy magasabbra megyünk egyre melegebb lesz! 400 és 1600 méter között pokoli meleg akár 40 fok nyáron. Az óceánparti területeken enyhébb szél. A Teide csúcsa ilyenkor a kalima felett helyezkedik el és gyakran „megússza” a homokot.

A kalima eltarthat 1-2 napig vagy akár hetekig is. Erre nincs bevált recept. Télen is vagy nyáron is jöhet, bár nyáron jellemzőbb az érkezése. Javasolt ilyenkor kerülni a mozgást, bezárkózni a lakásba és csak annak elmúltával folytatni a mindennapi életet. Extrém esetekben szürke lesz az ég, alig látni az autópályán. Jellemző hatása, hogy amikor a látóhatárt kémleljük nem tudjuk megmondani hol végződik az óceán és hol kezdődik az égbolt. Az egész egy nagy szürke massza. Nincs kontraszt az óceáni kék és az égbolt kék színe között. Tiszta időben délről nézve látszanak a szomszédos szigetek. La Goméra, La Palma és akár El Hierro is. Kalima idején semmit nem látni ebből.

Összegzésül:

Nap mint nap felteszik a kérdést Tenerife időjárásával kapcsolatban a magyar facebook csoportokban. Igyekszem megosztani itt időjárás figyelő linkeket, alkalmazásokat, amin keresztül teljesebb képet kaphatunk. Ugyanakkor a tanácsom a következő: Mindig mindenre legyetek felkészülve. Ilyen egyszerű. Kellemes nyaralást kívánok minden ideérkezőnek!

www.windy.com

www.aemet.es

https://www.museosdetenerife.org/wp-content/uploads/2020/11/MUNA-decimotercero-CLIMA-KOPPEN.pdf