Egy túrázó felszerelése

Cipő: Túracipő, bakancs. Nagyon fontos, hogy a cipő gyártója milyen célból készítette a cipőt. Attól még, hogy valami bakancs, nem feltétlenül túracipő (pl. divatos bakancsok).

Valójában mindegy, hogy rövid vagy magas szárú bakancs, de utóbbi alkalmasabb magashegyi túrákhoz és jobban tartja a bokát. Javaslom, hogy mindig legalább 1 számmal nagyobb méretet válasszunk, mint a valós lábunk mérete. Fontos, hogy rendszeresen ápoljuk a lábunkat, és rendszeresen levágjuk a lábkörmünket túrázás előtt.

Nadrág: Én 90%-ban hosszúnadrágban túrázom. Védi a lábat a növények ellen. Nyári időszakra is kapható vékony, nem meleg, technikai hosszúszárú túranadrág. De ugyanígy a rövid szárú túranadrágok is megfelelőek. A farmer nem alkalmas kirándulásra, a mackónadrág pedig megszívja magát, ha vizes lesz. Hasznos, ha van több zárható zseb a túranadrág oldalán.

Póló: Kerüljük a pamut pólók használatát. Technikai, vékony, könnyű, légáteresztő, gyorsan száradó pólók használata javasolt. Így akár megizzadunk, akár elázunk, nem válik kényelmetlenné a viselése.

Második réteg/pulóver: Rengeteg fajta modell és választék megtalálható második réteg gyanánt. Javaslatom, hogy megfelelő védelmet adjon 12-16 fokos időjárásig. Ha ennél hidegebb az idő, kelleni fog egy harmadik réteg is (kabát). Előny, ha sportra készült, könnyed, kellemes anyagú.

Kabát: Természetesen az éghajlattól függ, de alapvetően legyen meleg, és előny, ha kisméretűvé csomagolható, ellenálló. Tudnunk kell, hogy esős, párás időben fogjuk-e használni, vagy száraz, hideg időben. Léteznek olyan kabátok, amiket NEM moshatunk ki mosógépben mert így tönkre is tehetjük. Ehhez esőben szükségünk lesz egy külön esőkabátra.

Esőkabátok: Alapvetően vékony, kis helyen elfér. A poncsó-szerű verzió még a combunkat is védi.

Buff/Sál: Ezeket a csősálakat/csősapkákat előszeretettel használhatjuk sapkaként, vagy a szél elleni védelemhez. Kicsik, könnyűek és felhasználásuk nagyon egyszerű.

Kesztyű: Hosszabb, hideg túráknál általában 5 fok alatti hőmérséklet esetén szükségünk lesz már kesztyűkre is. Ha szeles helyre megyünk, ez már 10 fok körül szükséges lehet.

Sapka/Napvédelem: Napos idő esetén kalap, baseball sapka, hideg idő esetén téli típusú pamut sapka javasolt. A fejünk tetején adjuk le a legtöbb hőt, így ennek védelme kulcsfontosságú.

Napszemüveg, naptej: Érdemes Cat3. vagy Cat4. napszemüveget vásárolni.

Hátizsák: Fontos tudnunk, hogy mennyi időre megyünk túrázni. Egy félnapos túrához 20 literes, hosszabb túrákhoz 40-60 literes, több napos túrák esetén pedig akár 80-90 literes hátizsákra is szükségünk lehet. Jó, ha a hátrész „lélegzik”, kialakítása segíti, hogy ne izzadjunk bele. Több ponton állítható legyen, fontos, hogy rendelkezzen derék és mellpánttal. Könnyen hozzáférhetőek legyenek a benne tárolt dolgok, Zsebek felül, hátul, oldalt a kulacsnak például. A túrabot felcsatolható legyen kívül. Jó, ha oldalára rögzíthető matrac, vagy hálózsák akár. A legtöbb túrazsákhoz automatikusan jár esővédő fólia, vízhatlan réteg.

Túrabot: Felfele vagy lefele egyaránt nagy segítség, és az egyik legfontosabb kellékünk a hegyekben. Helyesen használva 20-25%-ot levehetünk a lábaink terheléséről, csúszós terepen pedig legjobb társunk lesz. Magasságunkhoz mérten válasszunk túrabotot. Álló testhelyzetben 90 fokban behajlított könyökkel állva megfelelő a túrabot mérete. Nagy a választék mind árban és minőségben, én ennek ellenére az olcsóbb verziókat javaslom. Fontos tartozéka a gumis vég, ami köves talajon előny. Illetve hóban a karika. Használható vivac ponyvához tartó merevítőként vészhelyzet esetén.

Kulacs/Termosz: Igyekezzünk óvni a környeztet azzal, hogy újratölthető, többször felhasználható kulacsban viszünk vizet magunkkal. Legjobb, ha fém, vagy rozsdamentes acél kulacsot használunk, mert ez aktibakteriális, illetve mentes az egészségre káros BPA anyagoktól (Biszfenol-A, ami a műanyag kulacsokban megtalálható, hormonrendszert károsító anyag). Hideg időjárás esetén fantasztikus a termosz, amiben akár 6-8 órán keresztül forró teát vihetünk magunkkal.

Feltöltött mobiltelefon: Egyik legfontosabb eszközünk vészhelyzet esetén, illetve az online térképek használatával a tájékozódásban is hatalmas segítségünkre lesz.

Fejlámpa: Az USB-s akkumulátoros fejlámpát javaslom, de a tölthető elemes is jó. Előny, ha van rajta vörös fény, illetve állítható az erőssége (egy hosszabb túrán így órákat nyerhetünk).

GPS: Ma már széles körben elterjedtek az okosórák, de a klasszikus GPS használata és annak ismerete a professzionális túrazók ismérve. A pontos nyomkövetés, és vészhelyzet esetén a pontos koordináták ismerete és azok megadása nagyban segíti a mentők munkáját. Ezek mellett az adott utat otthon, a számítógép mellett ülve is ki tudjuk elemezni. A túra megtervezésében nagy előnyt jelent ezek használata. (GPX file)

Walkie-Talkie/Rádió adóvevők: Nem csak nagyobb csoportok esetén könnyíti meg a kommunikációt a csoporton belül, hanem olyan helyeken, ahol nincs térerő, SOS segélyhívóként is használható.

Elsősegély doboz: Többféle méretű és tartalmú elsősegély dobozok, csomagok közül választhatunk. Erősen ajánlott legalább az alapvető dolgokat magunkkal hordani: termo fólia, csipesz, ragtapasz, fertőtlenítő, gyógyszerek, fájdalomcsillapítók stb.

Kemping gázfőző, edény: Első hallásra furcsának tűnhet, de ez a pár dolog nagyon kicsi és könnyű verzióban is beszerezhető. Hideg túrákon akár egy forró teát is melegíthetünk magunknak. Illetve vészhelyzet esetén egy vivac-ban, termofóliával kombinálva hosszabb időre biztosíthatja a meleget számunkra.

Matrac: Ha nem töltjük kint az éjszakát miért vigyünk magunkkal ilyen felszerelést? Vészhelyzetbe kerülve bárhol le tudunk feküdni. Egy hosszabb pihenőnél kényelmes ülő vagy fekvőhelyet biztosít számunkra. Hasznos eszköz sérült ember szállításához, ellátásához. Adott esetben kivághatunk belőle egy darabot talpbetétnek, sarokvédőnek stb.

Bicska/kés, gyorskötöző, madzag. további hasznos kellékei egy túrázónak.